ABTÜ ve Yunus Emre Enstitüsü Türk Dilini ve Kültürünü Birlikte Öğretecek


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (ABTÜ) Vekil Rektörü Prof. Dr. Aykut Gül, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Nevzat Ardıç, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Vekili Okt. Bünyamin Oğuz ve Müdür Yardımcısı Okt. Latif İltar, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Ceylan’ı makamında ziyaret etti.
    Ziyarette, Yunus Emre Enstitüsü ile Üniversitemiz arasında yapılması planlanan “İşbirliği ve Tanıtım Protokolü” ve “Yabancı Öğrenciler İçin Yaz Okulu Projesi” ile bölgede yürütülecek olan yabancılara Türkçe öğretimi projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 

Vekil Rektörümüz Prof. Dr. Aykut Gül, ABTÜ TÖMER’in sadece Türkçe öğretimi değil aynı zamanda Türk kültürünün, milli ve manevi değerlerimizin de aktarıldığı bir merkez olduğunu belirtti. Prof. Dr. Gül, “Bizler, Türk dilinin ve kültürünün öğretilmesi için Yunus Emre Enstitüsü ile bölgemizde her türlü proje ve işbirliğine hazırız” dedi.
    Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Ceylan “36 ülkedeki 44 kültür merkezinde faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü, Türk dili ve kültürünü öğretmek için yurt içinde de birçok proje yürütüyor. Suriyeli Mültecilere Türkçe öğretimi için materyal hazırlanmasından eğitimcilerin eğitimine kadar birçok çalışma yürütüyoruz. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin Suriyelilere dönük Türkçe öğretim deneyiminden “Eğitimcilerin Eğitimi” konusunda yararlanabiliriz. Enstitü, yapılacak olan protokolle birlikte yurtdışında ilgili ülkelerde açılacak eğitim fuarlarında Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitenin tanıtımını yapacak. Ayrıca yabancılara Türkçe öğretimiyle ilgili sahada yapılacak çalışmalarda Enstitü ile Üniversite işbirliği halinde olacak” diyerek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


© 2017 Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top