Lauren Booth ABTÜ’lü Öğrencilerle Buluştu


İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair’in eşi Cherie Blair'in kız kardeşi İngiliz Gazeteci ve Yayıncı Lauren Booth, Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞDER) Adana Şubesi yetkilileri ile birlikte Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ni (ABTÜ) ziyaret ederek öğrencilerle buluştu.

İlk olarak Yeşiloba Yerleşkesi’ne gelen Booth, burada ABTÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Gül’ü makamında ziyaret ederek küçük bir sohbet gerçekleştirdi. Lauren Booth, aynı yerleşkedeki konferans salonunda Yabancı Diller Yüksekokulunda öğrenim gören lisans öğrencileriyle bir araya geldi. Booth, daha sonra Ziyapaşa Yerleşkesi’ne geçerek burada ABTÜ TÖMER’de Türkçe öğrenen Irak, Suriye ve Afrikalı öğrencilerle buluştu.

Müslümanlığı seçerek dünya gündemine oturan Lauren Booth, öğrencilerle yaptığı söyleşilerde İslamiyet’i seçmesinin altında yatan nedenleri anlattı. Ortadoğu’ya ve Filistin’e yaptığı gezilerde gördüklerinden çok etkilendiğini belirten Booth, “Gazze’de gördüklerim için söyleyecek söz bulamıyorum” ifadelerini kullandı. Avrupa’nın mülteciler konusunda duyarsız kaldığını belirten Booth, “Suriyeli mülteciler hakkında neden bir makale yazmadığımı soruyorlar, henüz yazmıyorum çünkü yalan ve yanlış bilgiler vermek istemiyorum; gerçeği anlatmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Lauren Booth, Suriye’den ve Irak’tan gelen öğrencilerin göç hikayelerini dinleyerek, bunları kayda aldı. Söyleşi sonrasında ABTÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Gül, Lauren Booth’a günün anısına bir hediye takdim etti.


© 2017 Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top