Bölgemizdeki TÖMER Müdürleri Üniversitemizde Bir Araya Geldi


Başbakanlık ile Üniversitemizin koordinasyonunda 11 şehirde yürütülmekte olan "Suriye ve Iraklılar İçin İleri Düzey Türkçe Öğretim Programı Projesi" kapsamında bölgedeki 6 üniversitenin TÖMER Müdürleri üniversitemizde bir araya geldiler. Yeşiloba Yerleşkesi’nde yapılan toplantıya Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Mustafa Kemal Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi TÖMER Müdürlerinin yanı sıra Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı yetkilileri de katıldı.

Toplantı programı Rektörümüz Prof. Dr. Aykut Gül'ün de katıldığı yemekle başladı. Türk dış politikasının yükselen değerinin kültür diplomasisi olduğunu, Türk diasporasının güçlenmesi ve gelişmesi için kültür diplomasisine önem verilmesi gerektiğini, bu anlamda TÖMER'lerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına çok önemli görevler ifa ettiğini dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Gül; TÖMER'lerde öğrenim gören öğrencilerin sadece Türk dilini öğrenmediklerini aynı zamanda Türk kültürünü de öğrendiklerini, öğrencilerin Türk milletinin engin hoşgörüsüyle karşılandıklarını ve bu suretle TÖMER'lerdeki her bir öğrencinin Türkiye gönüllüsü, Türkiye elçisi olduğunu dile getirdi.

         Program, proje akademik koordinatörü Okt. Latif İltar'ın projeyle ilgili genel değerlendirmeler yapmasıyla ve TÖMER müdürlerinin istişaresiyle son buldu.


© 2017 Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top