İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Etkinliği Gerçekleştirildi


Adana  Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) Yeşiloba Yerleşkesi’nde İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü kapsamında “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı'nı Yeniden Düşünmek” konulu etkinlik düzenlendi. Akademik ve idari personel ile öğrencilerin katıldığı programda Adana BTÜ Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden (TÖMER) Okutman Yunus Emre Çekici, konuşmacı olarak yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik, Okutman Yunus Emre Çekici ‘nin “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı'nı Yeniden Düşünmek” adlı konuşmasıyla başladı.  Okutman Çekici, etkinlikte yaptığı konuşmada Mehmet Akif Ersoy’un toplumsal sorunlara karşı duyarlı bir şair olduğunu, yaşadığı toplumun sorunlarına hiçbir zaman sırtını dönmediğini, toplumun dertleriyle her dem dertlendiğini ve o dertlere her daim çözümler aradığını belirtti. Akif’in bir şair olduğu kadar bir mücadele adamı, bir dava adamı olduğuna da değinen Çekici, Akif’in kurtuluş Savaşı sürerken İstanbul’un büyük camilerinde, Anadolu’da halkı bilinçlendirmek, mücadeleyi özendirmek için vaazlar verdiğinden ve onun bu vaazlarının ulusal duygunun, ulusal coşkunun dalga dalga yayılmasına vesile olduğundan bahsetti.

Program Adana BTÜ TÖMER öğrencisi Suriyeli Abdullah Sabasabi’nin Mehmet Akif Ersoy’un “Cenk Şarkısı” isimli şiirini ezbere okuması ile sürdü. Daha sonra yine Adana BTÜ TÖMER’de öğrenci olan Suriyeli Muhammed Fuad Alikaj Mehmet Akif Ersoy’un “Asım’dan” adlı şiirini okudu.  Son olarak TÖMER öğrencilerinden Suriyeli Ekrem Lababidi İstiklal Marşımızı coşkuyla okudu.

Suriyeli öğrencilerin başarılı sunumları salondaki katılımcılar tarafından alkışlarla karşılandı.


© 2017 Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top