İş Hayatına İlk Adım Staj


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü ile Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi öncülüğünde ‘İş Hayatına İlk Adım: Staj' adlı konferans gerçekleştirildi. Adana BTÜ Yeşiloba Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleşen etkinliğe konuşmacı olarak Güneyliler Gıda İnsan Kaynakları Müdürü Ezel Güneyli katıldı. 

Ezel Güneyli, konuşmasında stajın öğrencilerin üniversitede edindiği teorik bilgi veya uygulamaların, iş ortamında nasıl hayata geçirildiğini gördüğü, eğitim aldığı mesleki alana yönelik bilgi ve becerilerini geliştirdiği bir eğitim süreci olduğuna vurgu yaptı. Ezel Güneyli, “Üniversitedeki bilginin teorik olması, daha çok sınıf geçmek için edinilmesi, pratikte ve kullanılmaması kısa zamanda unutulmasıyla sonuçlanmaktadır.  Üniversitede eğitim alırken yapılan stajda ise bilgiler tazeyken pratik kazanma ve bunu uygulama imkânı elde edilmektedir. Bu yüzden staj iş hayatına başlamadan önce öğrenciler için çok büyük bir öneme sahiptir” dedi.

Konferansın devamında Ezel Güneyli, öğrencilere staj yaparken dikkat edilmesi gereken hususlara ve iyi bir stajyerin staj yerinde nasıl davranması gerektiğini örneklerle anlattı. Öğrencilerin kişisel gelişimleri için yapması gerekenlere de değinen Güneyli, iyi bir Cv’nin nasıl hazırlanması gerektiği ve Cv hazırlanırken sıklıkla yapılan hatalara değindi.

Kendi iş yaşamından örnekler vererek öğrencilere tecrübelerini aktaran Güneyli, öğrencilerden gelen soruları da samimiyetle yanıtlayarak eğlenceli bir sohbet gerçekleştirdi. Konferansın sonunda Adana BTÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Zafer Erbay, katılımından dolayı Ezel Güneyliye çiçek ve teşekkür belgesi verdi.


© 2017 Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top