Üniversiteler Akademik Teşvik Sıralaması Açıklandı


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ), akademik teşvik sıralamasında ülkemiz devlet üniversiteleri arasında ilk 30 içerisine girdi.

Akademisyenlerin proje, araştırma, yayın, patent, uluslararası bildiri, ödül, tasarım, sergi ve atıflar olmak üzere dokuz kategoride bilimsel nitelikteki çalışmalarını desteklemek amacıyla ilk kez 2016 yılında hayata geçirilen akademik teşvik uygulaması, öğretim elemanlarının bilimsel performanslarını da ortaya koydu. Adana BTÜ’lü Akademisyenlerin Bilimsel Performansı Bakanlar Kurulu kararıyla 18 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe giren Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliğine göre devlet üniversitelerinde görev yapan akademisyenler, bilimsel çalışmalarına göre teşvik ödeneği almaya hak kazanmıştı. Buna göre üniversitelerdeki akademisyenlerin 2017 yılı bilimsel çalışmaları esas alınarak en çok teşvik ödeneği alan üniversitelerin sıralaması yapıldı. Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından hazırlanan rapora göre devlet üniversitelerinde görev yapan 124.731 öğretim elemanının sadece 54.366 teşvik ödeneği almaya hak kazandı.

      Adana BTÜ, Akademik Teşvik Sıralamasında İlk 30’da

Akademik teşvik sıralamasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ilk sırayı alırken, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 108 devlet üniversitesi arasında 29'uncu sırada yer almayı başardı. Adana BTÜ, 2006 yılından sonra kurulan 55 devlet üniversitesi arasında ise 12'inci sırada yer aldı.

Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde göreve geldikleri günden bu yana liyakat ve ehliyet prensibiyle akademik ve idari yapılanma gerçekleştirdiğini ve bunun olumlu neticelerini almaya başladıklarını söyledi. Akademik teşvik sıralamasında Adana BTÜ'nün 2006'dan sonra kurulan Devlet üniversiteler arasında 12'inci, genel sıralamada ise 29'uncu olmasının önemli bir başarı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Tümay, ilerleyen dönemlerde çok daha iyi başarılar elde edeceklerini vurguladı. Prof. Dr. Mehmet Tümay, bilimsel çalışmalarıyla üniversitemizin gelişimine, ülkemizin kalkınmasına, gençlerimizin eğitim ve öğretimine katkı veren tüm akademisyenlerimizi tebrik ederek başarılarının devamı dileklerinde bulundu.


© 2017 Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top