Dünya Ormancılık Günü Üniversitemizde Kutlandı


Adana Orman Bölge Müdürlüğü, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası’nı, bu yıl Üniversitemizde kutladı. Orman Haftası dolayısıyla Üniversitemiz yerleşkesinde fidan dikim töreni gerçekleştirildi.

Törene, Adana Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Adana Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Devlet Su İşleri, Meteorolojı ve DKMP 7.Bölge Müdürleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Üniversite ve Orman Teşkilatı Çalışanları ve çok sayıda Öğrenci katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, “Milletimizle Birlikte Daha Yeşil Türkiye” teması ile tüm ülkemizde kutlanmakta olan Orman Haftası, Adana’daki ağaç bayramını bugün hep birlikte kutlayacağız.  Günün anısına fidanlarımızı toprakla buluşturacağız, böylece daha yeşil bir Türkiye’nin birlikte inşa edilmesine katkı sağlayacağız” dedi.

Adana BTÜ’de 14 Bin Fidanı Toprakla Buluştu

Bölge Müdürü Erol, orman teşkilatının hedefinin, 2023 yılında %28.6 olan orman varlığını, %30’a çıkarmak olduğunu söyledi. Bugün Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi yerleşkesinde 14 bin fidanın toprakla buluşturulacağını ifade ederek, 179 yıldan bu yana ormancılığa hizmet eden tüm orman teşkilatı mensuplarının, ormancılık gününü ve ağaç bayramını kutluyorum, dedi.

Amacımız Yerleşkemize ve Bölgeye Yeşil Alanlar Kazandırmak

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, üniversitenin kısa bir tanıtımını yaparak, kampüse ilk orman fidanlarının hep beraber dikilecek olmasından dolayı, tüm üniversite adına kıvanç duyduğunu belirtti. Tümay, amaçlarının kıraç ve hiçbir ağacın bulunmadığı kampüs arazisine yeşil alanlar kazandırarak, öğrenci ve personelin hatta Sarıçam bölgesinin nefes alabilecekleri huzurlu ortamlar yaratmak olduğunu vurguladı. 

Bir Ağaç Yetiştirmek Bir Çocuk Yetiştirmek Kadar Meşakkatli

Rektör Prof. Dr. Mehmet Tümay, Bir ağaç yetiştirmenin bir çocuk yetiştirmek kadar meşakkatli olduğunu söyleyerek, Orman Bölge Müdürlüğünün katkıları ile dağıtılacak olan fidanlara sahip çıkılmasını isteyerek, doğaya dolayısıyla da geleceğe verilecek değeri, dikilen fidanları büyüterek, yeşerterek taçlandırılacağını belirtti. Tümay, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin önümüzdeki günlerde, tüm şehitlerimiz için büyük bir alanı ağaçlandırmayı ve buraya da şehitler ormanı adını vermeyi planladığını açıkladı.

Kentleşme ve Sanayileşme Ormanlara Zarar Veriyor

Adana Vali Yardımcısı Mustafa Aydın ise konuşmasında, orman alanlarını artırmanın önemine değinerek, Ormanın bir ağaç kümesinden çok daha fazla şeyi ifade ettiğini, hayvanların yuvası, yüzlerce bitki çeşidinin armonisini sağladığını, oksijeniyle insanoğluna yaşam kaynağı olduğunu söyledi. Aydın, ormanın yaşamımızın içinde olan geleneklerimize yerleşen acının, sevginin ve aşkın yaşandığı kültür alanları olduğuna vurgu yaptı. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de kentleşme ve sanayileşmenin beraberinde getirdiği olumsuz etkiler, ormanlarımıza ve tüm doğal varlıklarımıza ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Adana İlinin tamamında ağaçlandırma, rehabilitasyon, erozyon kontrolü ve mera ıslahı çalışmaları kapsamında, 186 milyon 664 bin fidanın dikiminin gerçekleştiği, 2018 yılında ise 4500 hektar alanda bu çalışmaları sürdürerek, 7 milyonun üzerinde fidanın toprakla buluşturulmasının hedeflendiğini belirtti.

Tören, ağaç, orman ve doğa konulu şiirin okunmasının ardından fidan dikim ve bakım tekniği ile birlikte Servi, Fıstıkçamı, Çınar, Defne ve türlerindeki fidanlar, protokol üyeleri ve davetliler tarafından toprakla buluşturularak, ilk can suyu verildi. Tören alanında, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı, Bölge Müdürlükleri tarafından kurulan stantları da gezen protokol üyeleri, Orman Bölge Müdürlüğü standında ücretsiz fidan dağıttı.


© 2017 Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top