Adana BTÜ’de Mezuniyet Sevinci


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, Sarıçam Kampüsü’nde yapıldı. Mühendislik ve İşletme Fakültesi’nden, lisans ve lisansüstü programı bitiren öğrenciler, mezuniyet sevincini, görkemli bir törenle paylaştılar. Törende, 33 kişi lisans, 221 kişi ise yüksek lisans diplomalarını aldılar.

Adana BTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay başta olmak üzere, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Serkan Tokgöz, Prof. Dr. Yıldırım Beyazıt Önal, Prof. Dr. Hasan Kurtaran’ın yer aldığı etkinlikte, fakülte dekanları, öğretim görevlileri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve veliler hazır bulundular.

Rektörü olmaktan gurur duyduğu Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin ilk mezunlarını, ülke hizmetine sunmanın kıvancı içinde olduğunu dile getiren Prof. Dr. Mehmet Tümay, “ Bize emanet etmiş olduğunuz yavrularınızı, elimizden geldiğince eğitmeye çalıştık. Hiç kuşkusuz, eksikliklerimiz ve kusurlarımız olmuştur. Bu süreç, yeni kurulan tüm üniversitelerde yaşanmaktadır. Azim ve kararlılıkla, her geçen gün, daha da iyi olacağımızdan kuşkunuz olmasın. Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,  ülkemizde ve dünyada, saygı ve gururla anılacak bir üniversite olma yolundadır” dedi.

Konuşmasını  “ Yıllarca çalışarak kazandığınız önemli bir başarıyı kutluyoruz. Sizler, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesini tercih ettiniz. Bazılarınız, Adana dışından geldiniz. Üniversitede, dersler, sınavlar, laboratuvarlar, araştırmalar, ödevler, projeler ve stajlar ile dolu bir öğrencilik hayatı geçirdiniz. Sonunda bu zorlu süreci tamamladınız ve diplomanızı hak ettiniz. Sizleri gösterdiğiniz bu başarıdan dolayı tüm kalbimle tebrik ediyorum”  diye sürdüren Rektör Prof. Dr. Mehmet Tümay, “Üniversitemizden mezun oluşunuz, bizimle bağınızın koptuğu anlamını taşımıyor. Birlikte çalışma ve üretme sürecimiz devam edecek. Nerede ihtiyacınız varsa, biz orda olacağız. Sizleri gururla ve büyük beklentilerle geleceğe uğurlarken, hepinize başarı ve mutluluklar diliyorum.” diyerek sözünü tamamladı.

İşletme Fakültesi’ni birincilikle bitiren Umur Kapar, 5 yıl süren lisans eğitimi süresince hayatında, hem sosyal hem de akademik açıdan birçok gelişme olduğunu ve daha da olgunlaştığını dile getirdi. İlk yıl kaygılanmasına neden olan İngilizce hazırlığın, başarıyla üstesinden gelmesinden sonra, erasmus projeleriyle yurt dışında eğitim alma ve ülkemizi tanıtma fırsatı yakaladığını ifade eden Umur, “ Belki burada yollarımız ayrılıyor fakat eminim ki hayallerimiz doğrultusunda mücadele edip, çok güzel yerlerde olacağız” dedi.

Konuşmasına, Almanya’dan gelmesine ve burada bir üniversite okumasına vesile olan başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e teşekkür ederek başlayan, Mühendislik Fakültesi birincisi Müge Yazgan ise, temel bilim eğitiminin değerli hocaları sayesinde, başarıyla tamamladığını dile getirerek “ Annemden öğrendiğim ilk Türkçe deyim: ‘Varını yoğunu ortaya koymaktır.’ Annelerimiz, babalarımız ve tüm aile bireylerimiz sadece varlıklarını değil, yokluklarını da ortaya koyarak sıfırdan birer diploma yarattılar. Bu diplomaların asıl sahibi onlardır” dedi.

Öğrencilik yıllarının çok kolay geçmediğini, köklü üniversiteler yerine yeni açılmış bir üniversiteye girerek risk aldığını, dağınık binalarda eğitim-öğretim gördüklerini dile getiren Müge, her şeye rağmen arkasında durabileceği nitelik ve nicelikte bir eğitime sahip olduğunu belirtti.

Tören, konuşma ve plaket merasiminin ardından kep atma programıyla devam etti. 

© 2017 Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top