Adana BTÜ Demokrasi Nöbetinde


Üniversitemiz, Adana Valiliği tarafından organize edilen “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliği" programına katıldı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümünde, yaşanan büyük ihanetin unutulmaması amacıyla, Üniversitemiz personeli geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da büyük bir katılımla, Adana Merkez Park alanında toplandı. Alanda stant açan Üniversitemiz, etkinliğe katılanlara Türk bayrağı dağıttı.

Program, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizin manevi hatıraları için saygı duruşu ve akabinde törene katılanlar tarafından coşkuyla okunan İstiklal Marşı ile başladı. Park içerisine yerleştirilen dev sahnede, 15 Temmuz’un yıl dönümü nedeniyle kısa film gösterimi yapıldı. Film gösteriminin ardından şehitler için Kur'an-ı Kerim okundu. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da yaptığı konuşma, Adana halkına sinevizyon ile canlı izletildi.

Program, protokol konuşmalarıyla devam etti. Başta vali olmak üzere büyükşehir belediye başkanı, milletvekilleri, başsavcı ve diğer sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, birer konuşma gerçekleştirdi. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay da bir konuşma yaptı. Konuşmasında özetle; “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri  Anma Etkinliği’nin amacı, devletinin ve milletinin istikbali için, kendi varlığını hiçe sayarak, şehit ve gazi olmuş vatandaşlarımıza, şükran ve minnet duygularımızı sunmaktır. Yanısıra, birlik ve beraberliğimizi bozmak üzere, bundan sonra gelebilecek tehlikelere karşı, uyanık olma bilincine sahip olmamızdır. Türkiye’nin büyümesine, kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlayacak tutum ve davranışları içselleştirmektir. Bir olmaktır, iri olmaktır, diri olmaktır, kardeş olmaktır; vesselam hep birlikte Türkiye olmaktır.” dedi.

15 Temmuz Destanı nöbeti devam ettiği sırada saatler 00.13 gösterdiği an şehir genelinde sela sesleri yükseldi. Adanalılar 15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü nöbetini tutmaya gece boyu devam etti. 


© 2017 Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top