Adana BTÜ Personeline İlk Yardım Eğitimi


İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından, Üniversitemiz çok amaçlı toplantı salonunda, 27-28 Eylül tarihleri arasında, Adana BTÜ personeline yönelik ‘Sertifikalı Temel İlk Yardım Kursu’ eğitimi verildi.

Eğitimi, İl sağlık müdürlüğünde görev yapan ilk yardım eğitmeni Tuba Kayıkçıoğlu ve beraberindeki 3 sağlık görevlisi verdi. Tuğba Kayıkçıoglu, ilk yardımın 3 aşamadan oluştuğunu ve bunu sağlıklı her yetişkin insanın yapabileceğini ifade etti.  Kayıkçıoğlu, hasta veya yaralının olay anında değerlendirilmesi gerektiğini, ilk yardımcının kendi güvenliği, çevrenin güvenliğini ve yaralı güvenliğini alınması gerektiğini ifade etti. Kayıkçıoglu, yaralının bilincinin açık olup olmadığı kontrol edilmesi ve daha sonra 112'nin aranması gerektiği ve bu aşamalar doğru şekilde uygulanırsa ev ve iş kazalarında oluşabilecek ölümlerin engellenebileceğini belirtti.  Eğitmenler, programın 2. gününde kaza anında yaralıya yapılacak müdahaleler, kanamalarda ilk müdahale, yanma, donma veya boğulma anında ilk yardım bilgilerini kurdukları istasyonlarda uygulamalı olarak anlattılar.

Eğitim alan 22 kişiden oluşan Adana BTÜ personeli, eğitimin ardından sınava katıldı. Başarılı olanlar ilk yardım belgesi almaya hak kazandı.


© 2017 Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top