3. Sivil Savunma ve Farkındalık Eğitimi


Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, 3. Sivil Savunma Farkındalık Eğitimi iki gün boyunca süren eğitimlerle gerçekleştirildi.  Eğitime, Adana BTÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Serkan Tokgöz, Prof. Dr. Yıldırım Beyazıt Önal, Üniversitemiz personeli ve öğrenciler katıldı.

Eğitim, Adana İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından temsilciler tarafından Adana BTÜ konferans salonunda verildi. Programın açılış konuşmasını, Adana BTÜ Sivil Savunma Birimi Sorumlusu Mustafa Sıray yaptı. Sıray, konuşmasında sivil savunmada farkındalığın, yaşamın her alanında gerekli olduğunu belirterek, doğru bilinen yanlışların daha büyük felaketlere yol açmaması adına, üniversite olarak bu tür eğitimlerin devamlılığının sağlayacaklarını vurguladı.

Adana İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden Arama Kurtarma Teknisyeni Hikmet Eroğlu, “Afete Hazır Birey ve Aile Eğitimi” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Eroğlu, sunumunda afetin tanımını, afeti meydana getirebilecek riskleri, deprem, sel, heyelan, çığ gibi çeşitli afetlerin öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenleri anlattı. Afet farkındalığının çocukluktan başlayarak verilecek eğitimlerle sağlanması gerektiğini belirten Hikmet Eroğlu, özellikle binaların deprem dayanıklılığı konusunda denetiminin önem arz ettiğini vurguladı.

Eğitimin ikinci bölümünde, Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Eğitim Birimi, yangın çeşitlerini ve hangi çeşit yangına ne tür müdahale edilmesi gerektiğini uygulamalı şekilde anlattı. Yapılan söndürme uygulamalarında, Üniversite personeli ve öğrenciler de yangın tüpleriyle alevlere müdahale ederek tecrübe kazandı. Eğitici Adem Cıncık, katılımcılara yangın tüpleri ve çeşitleri ile yangın esnasında ve sonrasında yapılması gerekenleri belirten bir sunum gerçekleştirdi. Eğitimin son bölümünde Sosyal Hizmetler Uzmanı Fatma Balıca, İlk yardım eğitimi hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Eğitimin son gününde, Üniversitemiz Sivil Savunma Ekibi, AFAD, UMKE, İtfaiye Daire Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı ekiplerinin katılımıyla geniş çaplı tatbikat yapıldı. Tatbikatı Vali yardımcısı Mustafa Aydın ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, yakından takip ettiler. Sirenle başlayan deprem tatbikatında binaların tahliyesi, yaralılara yönelik kurtarma ve ilkyardım uygulamaları, yaralıların taşınması, çevre korunmasında alınacak önlemler canlandırıldı. Daha sonra yapılan yangın tatbikatında, yangına müdahale teknikleri uygulandı.


© 2017 Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top