Öğrencilerimiz Elektrikli Araç Prototipi Geliştirdi


Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, lisans bitirme projesi kapsamında, elektrikli araç prototipi geliştirdi.

Adana BTÜ Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doktor Öğretim Üyesi Aslı Abdulvahitoğlu ve Doç. Dr. Gökhan Tüccar rehberliğinde, Makine Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencilerimizden Mehmet Durgunöz, Ali Can Mert, Efdal Ürün, Ahmet Tüfekli, Emre Çiçek ve Eren Zincirkıran, Üniversitemizin ilk elektrikli araç prototipini hayata geçirdiler.

100 Km’de 2 TL’lik Elektrik Tüketimi

Araç, kısıtlı imkânlarla ve kısa sürede ortaya çıkmasına rağmen, yapılan testler sonucunda, 100 Km’de yaklaşık 2 TL’lik elektrik tüketiyor. Araçla, saatte 80 Km hıza ulaşabiliyor. Proje ekibi, ilerleyen dönemlerde, imkânların iyileştirilmesiyle birlikte çok daha iyi bir projeyi ortaya çıkaracaklarını ifade ettiler.

Alternatif Enerjili Araç Yarışları İçin Hazırlıklar Başladı

Bu gelişmeler neticesinde, Üniversitemiz öğrencileri ve öğretim elemanları 2020 yılında gerçekleşecek olan TÜBİTAK “Alternatif Enerjili Araç Yarışları” kapsamında, şartlara uygun bir araç geliştirme çalışmalarına başlamış bulunmaktadır. 


© 2017 Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top